Metoda Weight Watchers

jedzenie3Założenia diety zakładają dzienną dawkę kalorii w wysokości 1250 – 1650. Tłuszcz powinien stanowić 20 – 25 proc. energii, zaleca się też spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie oraz 1,5 l wody mineralnej.

Metoda nie eliminuje żadnej grupy produktów, uczy zdrowego stylu życia jak spożywania warzyw i owoców, chudego mięsa, pełnych ziaren. Uczy także pozytywnego podejścia do własnego ciała, w programie jest również oferta wsparcia dla osób, które są w trakcie redukcji wagi. Pomaga odrzucić metodę „wszystko albo nic”, czyli porzucenie odchudzania po najdrobniejszym chociaż odstępstwie, które z różnych, często niezależnych przyczyn, może się przydarzyć i które nie powinno podważać sensu dłuższego procesu jakim jest chudnięcie.

Ponieważ metoda propaguje program punktowy, minusem jest niewątpliwie to, że w obrębie dziennej ilości punków istnieje możliwość jedzenia produktów niepożądanych np. słodyczy, co daje tylko łudzące wrażenie zmiany nawyków żywieniowych. W ekstremalnych przypadkach można wszystkie punkty dziennie wykorzystać na czekoladę, co w oczywisty sposób nie jest zbilansowaną dietą. Także długotrwała terapia grupowa może uzależniać, a funkcjonowanie poza grupą wsparcia oraz samodzielna kontrola masy ciała staje się wówczas niewykonalna.

Przedstawione wyżej i w poprzednim odcinku metody są próbką pokazania mnogości diet proponowanych osobom, które chcą zmienić swój sposób żywienia. Już ogólna analiza pokazuje jednak, że często ich założenia są przeciwstawne i w konsekwencji mogą prowadzić do wystąpienia np. niedoborów żywieniowych. Wniosek jest jeden – w żywieniu człowieka oraz szczególnym jego momencie czyli odchudzaniu, niezbędny jest umiar i rozsądek i żadna metoda nie zastąpi prawidłowego zaplanowanego procesu redukcji masy ciała. Każda osoba chudnie inaczej, w innym tempie i w inny sposób, dlatego z każdą pracuje się indywidualnie tak, aby znaleźć dla niej najlepszą i najskuteczniejszą metodę.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*