Dieta Dukana

dieta wg dukana

Dieta doktora Pierra Dukana

jest ostatnio jedną z najpopularniejszych wśród Polaków diet odchudzających. Polecana przez polskie gwiazdy, opisywana w każdym serwisie o tematyce żywieniowej, doczekała się również swojej strony internetowej, jak i funpage`a na facebooku. Od 2008 roku pojawiło się także wiele książek o tej tematyce, które sprzedały się w kilku tysiącach egzemplarzy. Jest ona znana również pod nazwą – dieta proteinowa, gdyż główną zasadą w jej stosowaniu jest zwiększenie dostarczania organizmowi białek, przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczy i węglowodanów.

Dieta Dukana – fazy

Głównym założeniem diety jest stosowanie się do czterech faz spożywania określonej grupy produktów.

  • Faza pierwsza, trwająca od pięciu do dziesięciu dni, zwana uderzeniową zakłada jedzenie posiłków złożonych wyłącznie z produktów białkowych. Na tym etapie diety wskazane jest spożywanie posiłków mięsnych, ryb, owoców morza, jajek, chudego nabiału i chudych wędlin.

Ważne jest to aby pamiętać o ciągłym dostarczaniu wody do organizmu. Zaleca się aby codziennie wypijać minimum 1,5 litra płynów.

  • Faza druga – równowagi, pozwala na dołączenie do menu z fazy pierwszej warzyw. Dodaje się je naprzemiennie. Jednego dnia posiłki powinny zatem zawierać produkty białkowe, a drugiego prócz samych protein również warzywa. Jej długość trwania zależy od ilości straconych w tym okresie kilogramów.
  • Faza utrwalenia jak sama nazwa wskazuje, ma utrwalać efekt uzyskany w poprzednich etapach diety. Teraz można już do jadłospisu dołączyć owoce, pełno ziarniste pieczywo i produkty skrobiowe.

Można także pozwolić sobie na dwa dowolnie skomponowane posiłki, zwane „królewską ucztą”. Jedynym warunkiem jest nie robienie dokładek. Długość tej fazy jest uzależniona od ilości kilogramów jakie uda nam się zrzucić. Przyjmuje się, że powinna trwać 10 dni na każdy stracony kilogram.

  • Ostatnia faza ?”białkowe czwartki”, obowiązuje przez całe życie. Polega jedynie na tym by raz w tygodniu jeść tylko białka. Sugeruje się, że czwartek jest najlepszym dniem na tego typu dietę.
    Największą zaletą w diecie Dukana jest możliwość spożywania dowolnej ilości produktów dostępnych w każdej fazie.

UWAGA : Dieta Dukana może prowadzić do uszkodzeń wątroby, mózgu czy nerek. Jej następstwem po utracie wagi może być efekt jo-jo

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*