Dlaczego jod jest tak istotny

Jednym z bardzo ważnych mikroelementów dla organizmu człowieka jest jod, który – ze względu na swoje właściwości związane z rozwojem dzieci – jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Człowiek przez całe życie potrzebuje zaledwie kilka gramów tego pierwiastka, jednak jego niedobór – obserwowany niejednokrotnie u ludzi żyjących na terenach górskich – może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Jod w środowisku naturalnym jest mało rozpowszechniony i występuje głównie w wodzie morskiej i solankach, dlatego wizyty w kurortach morskich mogą pomóc osobom z niedoborem jodu. Coraz częściej pierwiastek ten dodawany jest do różnych artykułów spożywczych, np. do soli jodowanej.

Jod odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, przemianę materii, rozwój układu kostnego i nerwowego. Jego niedobory mogą być bardzo groźne szczególnie dla rozwijającego się płodu, które około 12 tygodnia wytwarza własne hormony tarczycowe, a niezbędny jod pobiera od matki, dlatego ważne aby kobiety w ciąży oraz karmiące piersią spożywały pokarmy bogate w ten pierwiastek.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*