FITNESS. A co to takiego?

Najogólniej rzecz biorąc, Fitness, to dbałość o zdrowie, zdrowy styl życia, dbałość o urodę i harmonijną sylwetkę. Pojęcie to, w ujęciu szerszym, społecznościowym, to dbałość o higienę zarówno fizyczna jak i psychiczną, wynikającą z akceptacji siebie i społeczeństwo.

Obecnie fitness kojarzy się przede wszystkim z treningiem sportowym, mającym na celu uzyskanie i podtrzymanie dobrej kondycji fizycznej, po przez ćwiczenia w grupach z trenerem, w rytmie muzyki.Wyróżniany kilka podstawowych rodzajów ćwiczeń, które są wykorzystywane w każdym treningu fitnessu.

Ćwiczenia siłowe:

Najważniejszym celem treningu siłowego jest zwieszenie masy mięśniowej całego ciała. Kształt masy mięśniowej, odpowiedzialnej za dynamikę i kondycję naszego ciała, ma niebagatelny wpływ na zdrowy rozwój i pracę całego organizmu. Praca układu krwionośnego i oddechowego, jest w dużej mierze uzależniona od optymalnej kondycji mięśni, które swoja pracą odciążają układ kostny, pompują tlen w każdą komórkę ciała i dbają o napięcie i ładny wygląd skóry.

Trening siłowy polecany jest osobom o dość dobrej kondycji wydolnościowej, które chcą poprawić rzeźbę ciała i nie są nastawione na zbyt duży przyrost mięśni, który może paradoksalnie osłabić cały organizm, zamiast go wzmacniać.

Ćwiczenia wytrzymałościowe:

Trening wytrzymałościowy poprawia pracę całego układu oddechowego i regulują pracę serca. Są niezbędne do usprawnienia systemu immunologicznego, co wpływa na ogólna kondycję całego organizmu.

Ćwiczenia zwiększające wytrzymałość poprawiają wydolność organizmy a tym samym poprawiają jego procesy odnowy, metabolizm, działanie gospodarki mineralnej i wodnej. Są polecane wszystkim, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy, prawic kondycję całego ciała, dotlenić się i rozruszać zastałe od siedzenia mięśnie.

Do ćwiczeń wytrzymałościowych zaliczamy:

Ćwiczenia aerobowe, mają na celu poprawienie układu oddechowego, poprzez długotrwały wysiłek o umiarkowanym tempie, obejmujący jak najwięcej partii mięśniowych. Wykonuje się je po uprzedniej rozgrzewce, kilka razy w tygodniu, najlepiej w rytm rytmicznej muzyki. Wykonuje się je na specjalistycznych urządzeniach aerobowych. Zamierzony efektem ćwiczeń jest utrata masy ciała.

Ćwiczenia na stepie, poprawiają ogólną kondycję organizmu, jednak w przeciwieństwie do ćwiczeń stricte aerobowych, zwiększają jednocześnie masę mięśniową a co za tym idzie, nie są najlepsze dla osób oczekujących szybkiego spadku masy ciała. Za to największą zaleta tych ćwiczeń jest wspaniała możliwość kształtowania sylwetki.

Aerobik taneczny, łączy zabawę, taniec i ćwiczenia. Szybko można poprawić zdolności ruchowe, przy jednoczesnej poprawie wydolności i napięcia mięśni.

BodySculpt, BodyTonic, BodyStyling, to ćwiczenia na podłodze z użyciem gumowych piłek, taśm, ciężarków oraz obciążników. Kształtują poszczególne partie ciała, przy ukierunkowanym wysiłku. Zwiększa masę mięśniową, rzeźbi sylwetkę, poprawia siłę i wytrzymałość organizmu.

BPU, to ćwiczenia na poszczególne partie ciała, zwłaszcza brzuch (B), posladki (P), uda (U). Pomagają kształcić i ujędrniać te części ciała i są polecane każdemu.

Aqua aerobik, to zajęcia w płytkim basenie, z użyciem piankowych walców (makaronów), płetw i desek. Ćwiczenia te różnią się zasadniczo konstrukcją od ćwiczeń „naziemnych”. Ich siła skupia się przede wszystkim na utrzymaniu równowagi w wodzie a co za tym idzie, kształtują mięśnie „centrum” (brzuch, plecy). Polecane są przede wszystkim osobom o dużej nadwadze i osobom starszym, ponieważ nie są inwazyjne i nie obciążają stawów, zatem duża ilość zajęć z aqua aerobiku, pozwala na osiągnięcie dobrej formy w krótkim czasie i jest doskonałą zaprawą przed innymi treningami.

Marsz, jogging, to zajęcia, które doskonale poprawiają wydolność organizmu i są polecane każdemu. Konsekwentny trening poprawia ogólną kondycję organizmu, można go dostosować do indywidualnych potrzeb i zasobów czasowy. I co najważniejsze, niewiele kosztuje.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*