Kawa – pić czy nie pić?

kawa w czasie diety

Kawa

to napój, który zna każdy. Jedni nie wyobrażają sobie bez niej życia, inni unikają jak diabeł wody święconej. Zastanówmy się jaka jest prawda i poszukajmy odpowiedzi na pytanie:

Kawa – pić czy nie pić?

Główne działanie kawy to pobudzenie. Kofeina zawarta w kawie przyspiesza akcję serca, podnosi na moment ciśnienie krwi. Dla wielu ludzi to działanie zbawienne, które pozwala im przetrwać np. wczesnoporanne godziny w pracy. Dodatkowo picie kawy, dzięki kwasowi chlorogenowemu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby i pęcherza. Kofeina zmniejsza również skutki ataków alergii.

Niestety ta sama kawa, która ma tyle pozytywnych skutków, może bardzo zaszkodzić ludziom cierpiącym na nadciśnienie, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody czy jaskrę. Picie kawy powinny też ograniczyć osoby mające zaburzenia psychiczne, emocjonalne, cierpiący na nerwicę. Kawa dodatkowo potęguje uczucie rozdrażnienia, nerwowości, problemy z bezsennością. Na kaę, zdaniem niektórych lekarzy, powinny uważać też kobiety w ciąży.

Jak wszystko w dzisiejszym świecie, tak i picie kawy ma swoje plusy i minusy. Małe ilości, 1-2 filiżanki dziennie, nie powinny zaszkodzić nikomu. Najlepiej pić kawę z ekspresu ze śmietanką lub mlekiem. Ale najważniejszą podpowiedzią na pytanie ?Pić czy nie pić kawę?? powinien być nasz zdrowy rozsądek.

Similar Posts:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*