Miedź – metal cenniejszy niż złoto

miedźMiedź jest cenniejsza niż złoto, przynajmniej dla organizmu, ponieważ odgrywa niezmiernie ważną rolę w procesach chemicznych organizmu. Niestety, jak to z mikroelementami bywa organizm nie umie ich sam produkować i dlatego należy dostarczać ich w pożywieniu. Hindusi odkryli tę prawdę i dlatego przed pójściem spać napełniają miedziany kubek wodą, którą wypijają rano. Lista zastosowań miedzi w organizmie jest długa.

Miedź jest niezbędna dla rozwoju i utrzymania w dobrym stanie kości, tkanki łącznej, mózgu, serca. Miedź bierze udział w formowaniu czerwonych krwinek, pochłanianiu i utylizacji żelaza oraz syntezie i uwalnianiu białek i enzymów. Te enzymy biorą udział w produkcji energii komórkowej, regulacji neuroprzekaźników, krzepnięciu krwii i transporcie tlenu.

List nie tylko jest długa, ale też obejmuje niezmiernie ważne procesy. Dlatego ważne jest by organizm miał tyle miedzi ile potrzebuje, czyli 1,4-2,1mg/kg masy ciała. Jednak badania w USA i Wielkiej Brytanii wykazały, że większość ludzi nie spożywa odpowiedniej ilości miedzi  dziennie, tzn. 0k.1,1mg/dzień. Główną przyczyną tego jest niezbilansowana dieta.

Wśród produktów zawierających miedź znajdujemy:

1. rośliny strączkowe, zwłaszcza ciecierzycę i soczewicę

2. kalarepa, zwłaszcza gotowana

3. wątróbka i inne podroby

4. owoce morza

5. czekolada

6. orzechy (zwłaszcza nerkowca).

Ponadto miedź ma właściwości antybakteryjne, stosowana była od tysiącleci w medycynie, np. do leczenia ran. A wracając do picia wody przez Hindusów. Miedź można uzupełniać także przez kontakt z miedzianymi przedmiotami, naczyniami, sztućcami lub biżuterią. Lepiej jednak nie pozwalać jej na kontakt z kwasami, gdyż zachodzą niepożądane i niezdrowe reakcje. Od pewnego starszego pana, że konfitury śliwkowe robione w miedziany garze bardzo długo się przechowywały. Powód tego był jednak mnie optymistyczny – ponoć kwas owocowy w kontakcie z miedzią produkował kwas pruski, który działał jak konserwant.

Unikajmy jednak patyny, która może pokryć miedziany przedmiot, bowiem jest ona trująca dla organizmu.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*