26 Lip

Słońce chroni kości

witamina dWitamina D znajduje się w oleju ryb, jajkach i wątrobie, ale nawet ludzie spożywający mięso cierpią na niedobory, po prostu o tym nie wiedząc. Dlatego wiele produktów, jak margaryny, masło, mleko i płatki, są w nią sztucznie wzbogacane. Ta witamina jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Gra ona pierwszoplanową rolę w zapobieganiu krzywicy i osteoporozie. Niezależnie od tego, ile wapnia spożyjemy w postaci roślin zielonym, mleka czy suplementów ? bez witaminy D organizm będzie w stanie zrobić z nich w najlepszym razie marny użytek. Wszystkiemu winne są po pierwsze ? cywilizacja, po drugie, i to warunkowo ? klimat. Regularna praca na świeżym powietrzu, często w skąpym odzieniu, skutecznie chroniła naszych przodków przez takimi troskami (chyba że mieszkali na Półwyspie Skandynawskim).

Zagrożenie niedoborem tej witaminy i w konsekwencji krzywicą oraz osteoporozą może służyć jako argument przeciw zakrywaniu przez muzułmanki całego ciała czarną abają. W Arabii Saudyjskiej, gdzie przecież słońca nie brak i jest za darmo, kobiety cierpią masowo na osteoporozę z powodu… niedostatku witaminy D.

Szaleńcze opalanie jest oczywiście głupotą, ale nie zapominajmy, że promienie słoneczne są nam potrzebne do życia. Kluczem do zdrowia jest zawsze umiar.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *