Weganie i witamina B12

b12Wegetarianizm jest dobrym sposobem na uniknięcie miażdżycy. Zdawałoby się, że wegetarianom i weganom śmierć z powodu chorób serca nie grozi. Niestety, to nieprawda, chociaż brak prewencji często wynika z upraszczania przez środowisko lekarskie ich przyczyn i niepełnego zrozumienia mechanizmów patologii. Okazuje się, że niezależnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju układu krążenia jest homocysteina ? im jej więcej, tym gorzej. Obniżeniu jej poziomu sprzyja m.in. spożycie kwasu foliowego, ale tego akurat zjadaczom roślin nie brak. Winnym jest witamina B12.

Jest nadzwyczaj zagadkowa substancja. Co prawda wytwarzają ją bakterie w ludzkim przewodzie pokarmowym, ale już poza odcinkiem, gdzie mogłaby być wchłaniana, przeto poprawnym założeniem jest, że musi być dostarczana z zewnątrz. W ciągu życia potrzebujemy jej niewiele, ale jest potrzebna jako czynnik krwiotwórczy, a jej poważne niedobory mogą dawać groźne objawy neurologiczne. Co gorsza, ponieważ magazynowana jest w wątrobie, możemy nie powiązać pogarszającej się kondycji akurat z witaminą B12.

Skąd się ją bierze? Cóż, powinna w obfitości znajdować się mięsie i nabiale. Ale, ponieważ rośliny chodowane są na sztucznie nawożonej glebie, to produkty z karmionym nimi zwierzęt również mogą zawierać jej mniej, niżbyśmy się spodziewali.

Wypada tutaj zauważyć, że niedobory B12 to kolejny problem związany z higieną. Gdybyśmy, jak dawniej, spożywali warzywa i owoce razem z bogatą w wytwarzające B12 bakterie ziemią, czyli innymi słowy brudem, nigdy nie musielibyśmy sobie zawracać głowy tym składnikiem.

Do niedawna uważano, że pewne gatunki alg są idealnym rozwiązaniem dla wegan, ale okazało się, że zawierają one analogi B12, które w rzeczywistości utrudniają wchłanianie prawdziwej witaminy. Pozostaje spożywać ją w tabletkach, w każdym razie do czasu pojawienia się na rynku certyfikowanego, ekologicznego brudu 🙂

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*