Wegetarianizm, weganizm a odchudzanie

wegetarianizmNa początek drobny wstęp terminologiczny. Wegetarianami nazywamy osoby, które nie jedzą mięsa ? przez mięso należy rozumieć także ryby i owoce morza. Spożywają natomiast nabiał i jajka, chociaż dla mieszkańców Azji Południowej oczywiste jest, że jeśli ktoś jest wegetarianinem, to jajek nie jada, nie liczmy więc na jajecznicę w oznaczonej zielonym znaczkiem restauracji w Bombaju.
Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Chociaż oba słowa odnoszą się ściśle do diety, na ogół osoby jej przestrzegające mają ukształtowane poglądy na traktowanie zwierząt i ekologię, często starają się też zminimalizować użycie skórzanych produktów. Ponieważ wegetarianie i weganie mają wiele wspólnych tematów, a z uzasadnionych powodów często traktuje się ich jak jedną grupę, w internecie często używają słówka veg*an (weg*ański).

Mimo ostrzeżeń dietetyków, wegetarianie nie tylko nie umierają z niedoboru białka i substancji odżywczych, ale żyją i w większości mają się nieźle. Wręcz przeciwnie ? obecnie naukowcy zmieniają zdanie i dochodzą do wniosku, że przeciętnemu mięsożernemu mieszkańcowi bogatej Północy trudno jest uniknąć przeciążenia nerek nadmiarem codzienni spożywanego białka.

To wszystko nie oznacza jednak, że dieta wegetariańska to panaceum. Jako sposób na schudnięcie powinna być odradzana. Po pierwsze dlatego, że wyeliminowane mięso osoba odchudzająca się może łatwo zastąpić węglowodanami i nie doczekać się efektów terapii. Jeśli trudno jest spotkać otyłych wegetarian i wegan, to głównie dlatego, że takie osoby starają się prowadzić zdrowy tryb życia i na ogół sporo wiedzą o odżywianiu. Po drugie, przechodzenie na bezmięsne odżywianie powinno odbywać się stopniowo, a ci, którym zależy głównie na zrzuceniu zbędnych kilogramów, mogą po prostu nie mieć do tego cierpliwości. Lepiej skupić się zmniejszeniu udziału białego pieczywa, słodyczy, a nawet białego ryżu i ziemniaków.

Letni dostatek warzyw i owoców w połączeniu z upałami to doskonała okazja do wypróbowania wegetariańskich przepisów, ale lepiej, żeby eliminacja mięsa z diety łączyła się z chęcią zmiany nie tylko wagi, ale podejścia do życia.

Similar Posts:

    Nie ma podobnych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*